Basic informations
| Category | Suspension seatposts for bicycles |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | REDSHIFT |
| Catalog number | RS-50-33 |
Technical parameters
| Color | black |
|---|---|
| Season | 2026 |
| Diameter | 30.9 mm |
| Material | aluminum |
| Seat post size | 30.9x400mm |
| Seatpost length | 400 mm |
Product description
The ShockStop Suspension Seatpost provides 35mm of tuned, ultra-sensitive suspension travel for maximum comfort when riding over bumps. The minimal design of the ShockStop Suspension Seatpost blends perfectly with the aesthetics of modern gravel, road and fitness bikes. This suspension system reduces fatigue and strain on the spine, allowing you to ride further, faster and more comfortably.
Main advantages:
- Reduce shock and vibration fatigue with superior shock absorption
- Possibility to customize the suspension with interchangeable springs (included)
- Available in three length options: 350 mm, 400mm and 450 mm
- 35 mm of active suspension travel
- Continuous stiffness control by adjusting the preload of the replaceable springs
- Stiffness/preload adjustment does not reduce stroke
- Optimised overdrive geometry provides extremely responsive suspension
Parameters:
- Seatpost diameter: 30.9 mm (reduction sleeves for larger diameters can be purchased separately)
- Length: two variants 350 mm / 400 mm / 450 mm
- Stroke: 35 mm
- Offset: 7 mm back
- Offset at 25% plunge into stroke: 12 mm backwards
- Adjustable spring preload
- Weight: 569 g (350 mm), 660 g (400 mm), 704 g (450 mm)
- Rider weight limit: 120 kg
- Material: 6061 T6 Aluminum Alloy
- Compatible with slats: 7 mm round and 7x9 mm oval
Package contents:
- 1 x ShockStop suspension seatpost
- 2 x springs (1 pre-installed, 1 included in the package for increased stiffness)

























































































