Basic informations
| Category | Foot pumps for bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | Lezyne |
| Catalog number | 1-FP-MAFL-V131 |
Technical parameters
| Color | gray |
|---|---|
| Season | 2026 |
| Execution | with manometer, foot |
| Use | on a bike |
| Head/valve | Presta/Sclaverand, schrader valve |
| Bike category | on a road bike, on a mountain bike, on a trekking bike, on a gravel bike |
| Dimensions | 248.3 x 195.5 x 646mm |
| Maximum pressure | 220 psi / 15 bar |
| Body material | steel, composite |
| Frame mounting | No |
| Weight | 1225g |
| Size | uni |
Product description
The Macro Floor Drive combines a sleek Matrix composite base and handle with a durable steel barrel and piston to provide years of reliable performance. The extra-long hose makes inflation easy whether your bike is on the ground, on a rack, or in a stand.
Technical parameters:
- Steel barrel and piston
- Matrix composite handle and base
- Extra-long, high-strength hose
- ABS Flip Chuck compatible with Schrader or Presta valves
- Weight: 1225 g
- Maximum achievable pressure: 220 psi / 15 bar
- Dimensions: 646 x 248.3 x 195.9 mm

























































































