Basic informations
| Category | Travel luggage for cyclists |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | FJALLRAVEN |
| Category | touristic |
| Catalog number | 24200023-525 |
Technical parameters
| Color | blue |
|---|---|
| Season | 2026 |
| Features | side pockets, chest belt, lumbar belt, adjustable torso |
| Volume | 55 l |
| Material | Vinylon F: 100% vinylal, 100% polyamide 500D (recycled) |
| Water bladders | not included |
| Access to the backpack | top entrance, front / side |
| Backpack dimensions | 45 x 74 x 26 cm |
| Dimensions | 45 x 74 x 26 cm |
| Weight | 2860 g |
| Size | S/M, M/L |
Product description
The durable and comfortable Kajka 55 backpack is packed with features, and despite its relatively modest appearance, it is an advanced trekking backpack in the true spirit of Fjällräven. It has a completely new design, is lighter and has a lining and reinforcements made from recycled materials. The Kayak can handle extremely heavy loads well and has been praised by experts and tourists alike around the world.
S/M models have slightly narrower shoulder straps in the front to better fit smaller shoulders and provide more room for the bust, plus a slightly shorter adjustable waistband. M/L models have longer shoulder straps that do not taper at the ends to better fit a wider torso.
- made of Vinyl, recycled polyamide 500D
- 210D polyamide lining
- unique wooden frame construction made of birch.
- perfect Fit Adjustment system that easily adjusts to the user's back length and shoulder width
- supportive, multi-adjustable waist belt and ergonomic shoulder straps.
- adjustable, padded back panel
- wooden frame
- holder for an axe or hiking poles
- expandable side pocket
- side compression straps
- front and top opening
- internal mesh pocket
- inner compartment
- open side pocket
- side pocket with zipper
- PFAS-free
Technical specifications:
- material: 100% vinylal, 100% polyamide 500D (recycled)
- contains non-textile elements of animal origin
- volume: 55 liters
- sizes: S/M and M/L
- dimensions: 45 x 74 x 26 cm
- weight: 2860 g
About brand FJALLRAVEN
Swedish manufacturer of durable, timeless and functional outdoor equipment in a modern yet traditional Scandinavian design.

























































































