Basic informations
| Category | Travel luggage for cyclists |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | FJALLRAVEN |
| Category | urban, for free time |
| Catalog number | 23200282-037 |
Technical parameters
| Color | black |
|---|---|
| Season | 2026 |
| Volume | 50 l |
| Material | 100% recycled polyamide 500D |
| Water bladders | not included |
| Access to the backpack | top entrance |
| Backpack dimensions | 53 x 29 x 34 cm |
| Dimensions | 53 x 29 x 34 cm |
| Weight | 960 g |
| Size | uni |
Product description
Waterproof and durable large travel bag made of recycled polyamide with TPE laminate. The backpack straps are ergonomically shaped for comfort and can also be used as handles. The main zip of the Färden Duffel 50 is lockable.
The bag has an external zipped pocket, a lockable compartment and a large mesh pocket with two compartments inside. Compression straps at both ends and padding at the top and bottom keep contents protected from impact.
- waterproof and durable travel bag
- backpack straps suitable for airport check-in
- ergonomic shoulder straps that serve as handles
- takes up very little space when not in use
- shoe compartment with lockable zipper
- waterproof
- PFAS-free
Technical specifications:
- material: 100% recycled polyamide
- volume: 50 l
- weight: 960 g
About brand FJALLRAVEN
Swedish manufacturer of durable, timeless and functional outdoor equipment in a modern yet traditional Scandinavian design.

























































































