Basic informations
| Category | Travel luggage for cyclists |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | DAKINE |
| Category | sports, leisure |
| Catalog number | 10004501-HANALEI |
Technical parameters
| Color | blue, multicolored |
|---|---|
| Season | 2026 |
| Model series | Split Roller |
| Volume | 110 l |
| Material | Main material: 100% recycled polyester, lining: 100% polyester |
| Water bladders | not included |
| Backpack dimensions | 81 x 43 x 33 cm |
| Dimensions | 81 x 43 x 33 cm |
| Weight | 4400 g |
| Size | uni |
Product description
The large Dakine Split Roller 110l travel bag provides ample space for essential gear on long journeys. It has a divided interior space that allows easy access to several large compartments – in short, a mobile wardrobe that provides maximum comfort on the go.
Mesh dividers help keep the contents organised, while the Split-Wing collapsible system allows the bag to be folded compactly for easy storage when you're not travelling. Robust Oversize Bomber zips ensure reliable closure for years to come, and durable wheels make it easy to move around on pavements.
Main advantages:
- Two-level layout for easy access and clear organisation
- Split-wing collapsible brace (patented)
- Lockable YKK® 10 main zip
- internal mesh dividers for content overview
- neoprene panel in large internal compartment providing flexibility when overfilled
- internal compartment for storing dirty clothes or shoes separately
- hidden pocket for documents for greater security
- external pockets for quick access
- premium retractable handle and reinforced, replaceable 8.5 cm urethane wheels
- moulded bottom with corner protectors
Technical information and specifications:
- Main material: 100% recycled polyester
- Lining: 100% polyester
- Dimensions: 81 x 43 x 33cm
- Volume: 110l
- Weight: 4.4kg
About brand DAKINE
Dakine is an American brand of backpacks, sportswear and accessories. It stands out especially for its sophisticated functionality and original design of its products.

























































































