Basic informations
| Category | Travel luggage for cyclists |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | DAKINE |
| Category | sports, leisure |
| Catalog number | 10004494-HANALEI |
Technical parameters
| Color | blue, multicolored |
|---|---|
| Season | 2026 |
| Model series | Eq Duffle |
| Volume | 35 l |
| Material | 95% recycled polyester, 5% polyester, 100% polyester |
| Water bladders | not included |
| Backpack dimensions | 47 x 27 x 28 cm |
| Dimensions | 47 x 27 x 28 cm |
| Weight | 490 g |
| Size | uni |
Product description
The Dakine EQ Duffle 50L travel bag stands out for its versatility. This durable sports bag is ideal for both a weekend getaway and a longer road trip.
The long U-shaped zip allows easy access to your belongings. The zipped end pocket securely stores small items, and the entire bag can be folded into it when empty for convenient storage.
Main advantages:
- U-shaped opening for easy access
- Zippered end pocket
- removable padded shoulder strap
- bag can be packed into the end pocket
Technical specifications:
- Main material: 96% recycled polyester, 4% polyester
- Lining: 100% polyester
- Dimensions: 54 x 31 x 32cm
- Weight: 0.56 kg
About brand DAKINE
Dakine is an American brand of backpacks, sportswear and accessories. It stands out especially for its sophisticated functionality and original design of its products.

























































































