Basic informations
| Category | Sports road bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | Cervélo |
| Catalog number | 0L0CAB112A |
Technical parameters
| Frame color | blue |
|---|---|
| Wheel size | 48, 51, 54, 56, 58, 61 |
| Wheel diameter | 700c |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Model series | Caledonia |
| Advanced state of rider | Sports |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 2x12 |
| Frame | Caledonia Carbon |
| Fork | Cervélo All-Carbon, Tapered Caledonia Fork |
| Front wheel | Vision Team i23 Disc, 23mm IW, J-Bend, 12x100mm, 6 bolt, tubeless compatible |
| Rear wheel | Vision Team i23 Disc, 23mm IW, J-Bend, 12x142mm, HG freehub, 6 bolt, tubeless compatible |
| Front tyre casing | Vittoria Corsa N.EXT TLR G2.0 700x32c |
| Back tyre casing | Vittoria Corsa N.EXT TLR G2.0 700x32c |
| Cranks | Shimano 105, R7100, 52/36T |
| Chainring | 52/36T |
| Center | FSA, T47 BBright for 24mm spindle |
| Sorting | Shimano 105, R7120 |
| Front derailleur | Shimano 105, R7100 |
| Derailleur | Shimano 105, R7100 |
| Cartridge | Shimano 105, R7101, 11-34T, 12-Speed |
| Chain | Shimano M7100 |
| Front brake | Shimano 105, R7120, Shimano RT66 6-Bolt |
| Rear brake | Shimano 105, R7120, Shimano RT66 6-Bolt |
| Handlebars | 51/38, 54.56/40, 58.61/42, Cervélo HB23 alloy 400 mm or Cervélo AB07 Alloy, 31.8mm clamp, frame size/handlebar size: 48/38 |
| Stem | Cervélo ST36 Alloy, frame size/stem length: 48/80 mm, 51/90mm, 54.56/100mm, 58.61/110mm |
| Seat | Cervélo Saddle |
| Seat post | 58, 61 - 15mm, Cervélo Alloy 27.2, frame size/offset: 48, 51, 54, 56 - 0 mm |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
The Cervélo Caledonia road bike represents a modern take on the endurance road bike, combining Cervélo's signature speed with high comfort and practicality for long rides.
A geometry focused on comfortable all-day riding, a sophisticated carbon frame construction, and a clean aerodynamic design create a versatile road bike suitable for sporty rides, long fondo marathons, and daily training on various road surfaces.
The carbon frame with optimized fiber layup offers a balanced combination of stiffness, low weight, and vibration-damping capabilities from the road surface.
The Caledonia is fast enough for spirited group rides, yet provides stability and comfort for all-day riding.
Compared to the previous generation, the geometry has been adjusted, and the frame and fork clearance increased for wider tires. Using tires with larger volume improves stability, comfort, and control on rougher asphalt, expanding its usability.
One of the practical features is the cable routing, which combines a clean look with easy servicing. Unlike the Caledonia-5 model, it uses a mechanic-friendly solution – allowing for both fully integrated cable routing (with ST31/32 stems and HB18 handlebars) and standard semi-external routing.
The geometry with a longer wheelbase (1013 mm), a 415 mm rear triangle, and a 72° head tube angle ensures stable and predictable handling. The optimization of the trail geometry is designed with the use of wider tires around 32 mm in mind, which today represent an ideal compromise between speed and comfort.
The frame uses a T47a threaded bottom bracket, known for its reliability, ease of maintenance, and long lifespan. Thanks to its generous clearance, the frame allows for tire installation up to 36 mm wide, significantly increasing comfort on rough roads. For year-round use, removable fender mounts are also provided. If you don't need them, they won't spoil the clean look.
Main advantages:
- carbon frame with a balanced ratio of stiffness, comfort, and low weight
- endurance geometry for stable and comfortable all-day riding
- cable routing combining clean design and easy servicing
- optimized geometry for modern wider road tires
- T47a threaded bottom bracket for higher reliability and easy maintenance
- tire clearance up to 36 mm for increased comfort and versatility
- fender mounts for year-round use
Size chart
About brand Cervélo
Cervélo is a Canadian brand of high-end road bikes for the discerning cyclist. It is the world's largest manufacturer of time trial and triathlon specials, but its bikes also feature strongly in mass start races, both flat and mountain stages.

























































































