Basic informations
| Category | Gravel bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | CANNONDALE |
| Catalog number | C1524GU10 |
Technical parameters
| Frame color | black, golden |
|---|---|
| Wheel size | 47, 51, 54, 56, 58, 61 |
| Wheel diameter | 700c |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Wear and tear | new |
| Model series | Topstone |
| Advanced state of rider | Sports |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x11 |
| Frame | Topstone Carbon, Kingpin suspension system, Proportional Response construction, downtube Stashport, internal cable routing, 12x142mm thru-axle, 27.2 dropper post ready, UDH, BSA 68mm threaded BB, flat mount disc, removable fender bridge, multiple gear/bottle mounts |
| Stringing | Stainless Steel, 14g |
| Fork | Topstone Carbon, 1-1/8" to 1.5" steerer, 55mm OutFront offset, flat mount disc, internal routing, 12x100 thru-axle, triple bottle/gear mounts, fender mounts |
| Front hub | Shimano TC500, centerlock, 12x100mm |
| Rear hub | Shimano TC500, centerlock, 12x142mm |
| Stringing | Stainless Steel, 14g |
| Rims | WTB ST i25 TCS, 28h, tubeless ready |
| Tyre casing | WTB Riddler TCS Light, 700x45c, tubeless ready |
| Cranks / Crankset | Shimano CUES 6030, 40T |
| Chainring | 40T |
| Center | Shimano BSA 68 |
| Sorting | Shimano CUES U6030, 11-speed |
| Derailleur | Shimano CUES U6000, Shadow RD+, 11-speed |
| Cartridge | Shimano CUES LG400, 11-50, 11-speed |
| Chain | Shimano LG500, LinkGlide, 11-speed |
| Brakes specification | Shimano CUES U6030 hydraulic disc |
| Front brake | Shimano CUES RS405 hydraulic disc, 160mm RT30 rotors |
| Rear brake | Shimano CUES RS405 hydraulic disc, 160mm RT30 rotors |
| Handlebars | Cannondale 3, butted 6061 alloy, 16 deg flare drop |
| A wrap | Cannondale KnurlCork, 2.7mm |
| Stem | Cannondale 3, 6061 alloy, 31.8, 7° |
| Seat | Selle Royal SRX Open, 148mm |
| Seat post | Cannondale 3, 6061 Alloy, 27.2x350mm |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
The Cannondale Topstone 4 is built on the Shimano CUES U6000 1x11 mechanical groupset and KingPin suspension, which can handle rough terrain and smooth out the ride. WTB wheels and tyres grip well in mud, gravel and anything else that gets under your tyres. It's a bike that turns every ride into an adventurous story worth telling.
Main advantages:
- Lightweight full carbon frame with Kingpin rear suspension, Proportional Response geometry for every size, and StashPort storage in the downtube
- Durable, reliable, wide-range 1x11 speed shifting from the new Shimano CUES U6000 series
- Durable and reliable wheels combining WTB ST i25 rims, Shimano hubs, and WTB Riddler TCS Light 45c tires
- The Cannondale 3 flared handlebars offer a comfortable and gravel-friendly hand position on the handlebars.
Technology and equipment:
-
Kingpin suspension
An innovative rear suspension system that is lightweight, simple and effective. The pivot axis running through the seat tube allows the rear triangle and seat tube of the bike to flex vertically, providing up to 30 mm of rear wheel suspension. -
Outfront Steering geometry
Confidence, stability and excellent handling. The extra-long fork offset and slack head angle offer light and lively handling without compromising stability and confidence at high speeds and on rough terrain. -
Stashport + Stashbag
StashPort is a storage system developed for the lower frame tube. Access to it is through a door under the bottle cage. Each new Topstone Carbon also has a StashBag in this space - a bag specially designed for all the essentials. -
Tyre Clearance
The new Topstone Carbon frame can accommodate tyres with a maximum width of 52 mm, while the rigid fork can accommodate tyres up to 56 mm wide. If you choose the version with the Lefty Oliver fork, you can fit a front tyre of up to 700x47 mm, with tyre height being the main limiting factor. -
Dropper post ready
The new Topstone Carbon is also ready for dropper seatposts. It allows the installation of a dropper seatpost with internal cable routing and a diameter of 27.2 mm. -
Proportional Response
The frame is tuned for every rider. Size-specific frame construction creates the ideal ratio of stiffness and compliance for every frame size. So absolutely everyone can take full advantage of the ideal riding feel and comfort of KingPin suspension. -
Sleek look
Internal hose and cable routing through the frame, combined with the Conceal stem, offers a clean and integrated look for the bike.
Size chart
About brand CANNONDALE
An iconic American mountain and road bike manufacturer known for its innovative design and advanced technology.

























































































