Basic informations
| Category | Gravel bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | CANNONDALE |
| Catalog number | C1516GU10 |
Technical parameters
| Frame color | black, bronze |
|---|---|
| Wheel size | 47, 51, 54, 56, 58, 61 |
| Wheel diameter | 700c |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Wear and tear | new |
| Model series | Topstone |
| Advanced state of rider | Sports |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x12 |
| Frame | Topstone Carbon, Kingpin suspension system, Proportional Response construction, downtube Stashport, internal cable routing, 12x142mm thru-axle, 27.2 dropper post ready, UDH, BSA 68mm threaded BB, flat mount disc, removable fender bridge, multiple gear/bottle mounts |
| Fork | Topstone Carbon, 1-1/8" to 1.5" steerer, 55mm OutFront offset, flat mount disc, internal routing, 12x100 thru-axle, triple bottle/gear mounts, fender mounts |
| Front hub | Shimano TC500, 12x100mm centerlock |
| Rear hub | Shimano TC500, 12x142mm centerlock |
| Stringing | Stainless Steel, 14g |
| Rims | WTB KOM Team i25 TCS, 28h, tubeless ready |
| Tyre casing | WTB Vulpine TCS Light, 700x45c, tubeless ready |
| Cranks / Crankset | SRAM Apex 1 Wide, 40T |
| Chainring | 40T |
| Center | SRAM DUB BSA Road 68 Wide |
| Sorting | SRAM Apex AXS, 12-speed |
| Derailleur | SRAM GX Eagle AXS, T-Type, 12-speed |
| Cartridge | SRAM XS-1270, 10-52, T-Type, 12-speed |
| Chain | SRAM Apex, 12-speed |
| Brakes specification | SRAM Apex AXS hydraulic disc |
| Front brake | SRAM Apex hydraulic disc, CenterLine 160mm centerlock rotors |
| Rear brake | SRAM Apex hydraulic disc, CenterLine 160mm centerlock rotors |
| Handlebars | Cannondale 2 ShortDrop, 7050 alloy, 12 deg flare drop |
| A wrap | Cannondale KnurlCork, 2.7mm |
| Stem | Cannondale C1 Conceal, Alloy, 31.8, -6° |
| Seat | Fizik Terra Argo X7, S-Alloy rails, 150mm |
| Seat post | Cannondale 2 Carbon, 27.2x350mm (47-58), 400mm (61) |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
Cannondale Topstone Carbon 2 AXS SmartSense with its SRAM Apex AXS / GX Eagle AXS combined shifting with a wide range will ensure crisp shifting, while the KingPin suspension will handle even the roughest trails. SmartSense lights and radar will keep you visible and informed. The Topstone Carbon 2 AXS doesn't care if the road is paved, gravel, or somewhere in between. Go on longer trips, discover new things, watch sunsets, and come home happy.Main advantages:
- Lightweight full carbon frame with Kingpin rear suspension, Proportional Response geometry for every size, and StashPort storage in the downtube
- SmartSense Gen 2 - increased visibility from a nicely integrated light and radar system
- Durable combination of SRAM Apex AXS and GX AXS electronic groupsets. Wide range, single chainring, smooth 12-speed shifting
- Lightweight and fast wheels on WTB KOM Team rims, Shimano hubs, and WTB Riddler 45c tires
- The Cannondale 2 carbon seatpost and 2 ShortDrop handlebars create an utterly comfortable cockpit
Technology and equipment:
The second generation Cannondale smart lighting and radar system is simply brilliant. The front light is smaller but more powerful (up to 800 lumens), the radar and rear flasher are beautifully integrated under the saddle, and the battery – newly discreetly hidden in the lower frame tube – has twice the capacity of the previous version and lasts up to 24 hours of operation.
-
Kingpin suspension
An innovative rear suspension system that is lightweight, simple and effective. The pivot axis running through the seat tube allows the rear triangle and seat tube of the bike to flex vertically, providing up to 30 mm of rear wheel suspension. -
Outfront Steering geometry
Confidence, stability and excellent handling. The extra-long fork offset and slack head angle offer light and lively handling without compromising stability and confidence at high speeds and on rough terrain. -
Stashport + Stashbag
StashPort is a storage system developed for the lower frame tube. Access to it is through a door under the bottle cage. Each new Topstone Carbon also has a StashBag in this space - a bag specially designed for all the essentials. -
Tyre Clearance
The new Topstone Carbon frame can accommodate tyres with a maximum width of 52 mm, while the rigid fork can accommodate tyres up to 56 mm wide. If you choose the version with the Lefty Oliver fork, you can fit a front tyre of up to 700x47 mm, with tyre height being the main limiting factor. -
Dropper post ready
The new Topstone Carbon is also ready for dropper seatposts. It allows the installation of a dropper seatpost with internal cable routing and a diameter of 27.2 mm. -
Proportional Response
The frame is tuned for every rider. Size-specific frame construction creates the ideal ratio of stiffness and compliance for every frame size. So absolutely everyone can take full advantage of the ideal riding feel and comfort of KingPin suspension. -
Sleek look
Internal hose and cable routing through the frame, combined with the Conceal stem, offers a clean and integrated look for the bike.
Size chart
About brand CANNONDALE
An iconic American mountain and road bike manufacturer known for its innovative design and advanced technology.

























































































