Basic informations
| Category | Gravel bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | CANNONDALE |
| Catalog number | C1707GU10 |
Technical parameters
| Frame color | gray, multicolored |
|---|---|
| Wheel size | 46, 51, 54, 56, 58, 61 |
| Wheel diameter | 700c |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Wear and tear | new |
| Model series | SuperX |
| Advanced state of rider | Racing |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x13 |
| Frame | Lab71 SuperX, Series 0 carbon construction, Proportional Response construction, internal cable routing, 12x142mm thru-axle, UDH, BSA 68mm threaded BB, flat mount disc, integrated seatpost binder |
| Fork | Lab71 SuperX, Series 0 carbon construction, integrated crown race, 12x100mm thru-axle, flat mount disc, internal routing, 1-1/8" to 1-1/2" Delta steerer, 55mm offset |
| Front hub | DT Swiss 180 Spline, SINC ceramic bearings, centerlock, straight pull - 12x100m |
| Rear hub | DT Swiss 180 Spline, SINC ceramic bearings, centerlock, straight pull - 12x142mm, Ratchet EXP 36 |
| Stringing | DT Swiss Aerolite |
| Rims | DT Swiss GRC 1100, carbon, 24h, tubeless ready |
| Tyre casing | Vittoria Terreno T50, 700x40c, tubeless ready |
| Cranks / Crankset | SRAM Red XPLR AXS Wide Power Meter, 42T |
| Center | CeramicSpeed DUB BSA 68 Wide |
| Sorting | SRAM RED AXS, 13-speed |
| Derailleur | SRAM Red XPLR AXS, 13-speed |
| Cartridge | SRAM Red XPLR XG-1391, 10-46, 13-speed |
| Chain | SRAM RED, 13-speed |
| Brakes specification | SRAM Red AXS hydraulic disc, Paceline X 160/160mm centerlock rotors |
| Handlebars | Cannondale SystemBar R-One - low drag, full carbon integrated bar/stem, internal routing |
| A wrap | Fizik Tempo Bondcush Soft, 3mm |
| Stem | Cannondale SystemBar R-One - low drag, full carbon integrated bar/stem, internal routing |
| Seat | Fizik Vento Antares 00, carbon rail, 140mm |
| Seat post | Cannondale C1 Aero 27 Carbon, SmartSense compatible, 0mm offset (46cm), 20mm offset (51-61cm) |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
The SuperX LAB71 represents the pinnacle of performance in gravel racing. This bike is built on an ultralight Series 0 carbon frame with Proportional Response construction, transforming raw power into relentless speed. The SRAM RED XPLR AXS drivetrain with an integrated power meter ensures crisp shifting, while the DT GRC1100 wheels and Vittoria Terreno 700x40c tires provide precision and control on race day. Thanks to the aerodynamic SystemBar R-One cockpit and integrated cable routing, it's a complete weapon for those chasing podiums and records.
Main advantages:
- Ultralight, low-drag Series 0 carbon frame with lifetime warranty
- SystemBar R-One – aerodynamic, full-carbon, elegantly integrated handlebar/stem
- Top-of-the-line SRAM - RED XLPR AXS groupset with 13-speed, hydraulic disc brakes and Paceline X rotors
- SRAM RED AXS XPLR carbon cranks with integrated power meter, spinning on super-smooth CeramicSpeed DUB
- DT Swiss GRC 1100 DICUT carbon wheels with DT Swiss 180 hub ceramic bearings. The ultimate gravel wheels from DT.
- Ultra-lightweight yet comfortable Fizik Vento Antares 00 carbon saddle
Technology and equipment:
-
Rolling Fatties
It depends on the track, terrain and weather. The SuperX can handle tyres up to 48 mm wide on the rear wheel and 51 mm on the front wheel, with at least 4 mm of space on each side. Just in case. -
Delta Steerer
The Delta steerer is ideal for gravel racing. It allows clean integration of hoses and cables directly from the cockpit to the frame and makes the front of the bike cleaner for better aero efficiency when riding. -
OutFront Geometry
OutFront combines a slack head angle and a longer (more than usual), 55 mm offset fork. This increases stability and control over the bike in steep sections, while also allowing for nimble handling for last-minute direction changes. -
The Cover up
A discreet cover on the top tube of the SuperX hides mounts for a bag. They’re there when you need them and out of sight when you don’t. -
D-Lightful
The shape of the seat tube looks like the letter D. It improves aerodynamics and enhances comfort while riding. This will make you less tired and ready for the final sprint for first place. -
SystemBar R-One
The sleek and lightweight SystemBar R-One carbon cockpit is an excellent “control centre” for a racing machine. They give the bike an advantage in aerodynamics, clean cockpit and comfort during every ride.
Size chart
About brand CANNONDALE
An iconic American mountain and road bike manufacturer known for its innovative design and advanced technology.

























































































