Basic informations
| Category | Gravel bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | CANNONDALE |
| Catalog number | C1711GU10 |
Technical parameters
| Frame color | orange |
|---|---|
| Wheel size | 46, 51, 54, 56, 58, 61 |
| Wheel diameter | 700c |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Wear and tear | new |
| Model series | SuperX |
| Advanced state of rider | Sports |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x12 |
| Frame | SuperX Carbon, Proportional Response construction, internal cable routing, 12x142mm thru-axle, UDH BSA 68mm threaded BB, flat mount disc, integrated seatpost binder |
| Fork | SuperX Carbon, integrated crown race, 12x100mm thru-axle, flat mount disc, internal routing, 1-1/8" to 1-1/2" Delta steerer, 55mm offset |
| Front hub | DT Swiss 370, centerlock, straight pull - 12x100mm |
| Rear hub | DT Swiss 370, centerlock, straight pull - 12x142mm |
| Stringing | DT Swiss Champion |
| Rims | DT Swiss G540, 24mm inner width, 28h, tubeless ready |
| Tyre casing | Vittoria Terreno T50, 700x40c, tubeless ready |
| Cranks / Crankset | SRAM Apex 1 Wide, 40T |
| Center | SRAM DUB BSA Road 68 Wide |
| Sorting | SRAM Apex AXS, 12-speed |
| Derailleur | SRAM Apex AXS XPLR, 12-speed |
| Cartridge | SRAM Apex AXS XPLR, 12-speed |
| Chain | SRAM Apex, 12-speed |
| Brakes specification | SRAM Apex AXS hydraulic disc, SRAM Apex hydraulic disc, Centerline 160/160mm centerlock rotors |
| Handlebars | Vision Trimax Aero Alloy |
| A wrap | Cannondale Bar Tape, 3.5mm |
| Stem | Cannondale C1 Conceal, Alloy, 31.8, -6° |
| Seat | Fizik Vento Argo X5, S-Alloy rails, 140mm |
| Seat post | Cannondale C1 Aero 27 Carbon, SmartSense compatible, 0mm offset (46cm), 15mm offset (51-61cm) |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
The SuperX 4 AXS offers serious gravel racing at a more accessible price. It shares the same carbon frame as the more expensive models and features a set of high-value, high-performance components that are sure to elevate your game without breaking the bank. The proven 12-speed SRAM Apex AXS XLPR gravel groupset ensures precise wireless shifting. Apex brakes provide precise performance and control. DT Swiss G540 gravel rims balance low weight with robust durability. Everything you need for excellent performance on high-speed gravel expeditions.
Main advantages:
- The super-lightweight, low-drag SuperX carbon frameset comes with a lifetime warranty.
- Wireless electronic shifting from SRAM Apex AXS XPLR with 12 speeds for gravel riding
- SRAM Apex hydraulic disc brakes ensure powerful and consistent braking
- Lightweight and durable DT Swiss G540 gravel rims, fitted with 40c Vittoria Terreno T50 Tubeless Ready tires
- Lightweight Cannondale C1 Aero 27 carbon seatpost
Technology and equipment:
-
Rolling Fatties
It depends on the track, terrain and weather. The SuperX can handle tyres up to 48 mm wide on the rear wheel and 51 mm on the front wheel, with at least 4 mm of space on each side. Just in case. -
Delta Steerer
The Delta steerer is ideal for gravel racing. It allows clean integration of hoses and cables directly from the cockpit to the frame and makes the front of the bike cleaner for better aero efficiency when riding. -
OutFront Geometry
OutFront combines a slack head angle and a longer (more than usual), 55 mm offset fork. This increases stability and control over the bike in steep sections, while also allowing for nimble handling for last-minute direction changes. -
The Cover up
A discreet cover on the top tube of the SuperX hides mounts for a bag. They’re there when you need them and out of sight when you don’t. -
D-Lightful
The shape of the seat tube looks like the letter D. It improves aerodynamics and enhances comfort while riding. This will make you less tired and ready for the final sprint for first place.
Size chart
About brand CANNONDALE
An iconic American mountain and road bike manufacturer known for its innovative design and advanced technology.

























































































