Basic informations
| Category | Gravel bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | CANNONDALE |
| Catalog number | C1710GU10 |
Technical parameters
| Frame color | golden, bronze |
|---|---|
| Wheel size | 46, 51, 54, 56, 58, 61 |
| Wheel diameter | 700c |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Wear and tear | new |
| Model series | SuperX |
| Advanced state of rider | Sports |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x13 |
| Frame | SuperX Carbon, Proportional Response construction, internal cable routing, 12x142mm thru-axle, UDH BSA 68mm threaded BB, flat mount disc, integrated seatpost binder |
| Fork | SuperX Carbon, integrated crown race, 12x100mm thru-axle, flat mount disc, internal routing, 1-1/8" to 1-1/2" Delta steerer, 55mm offset |
| Front hub | DT Swiss 370, 12x100mm centerlock |
| Rear hub | DT Swiss 370 LN Ratchet System, 12x142mm centerlock |
| Stringing | DT Swiss Competition |
| Rims | DT Swiss ERC 1800, carbon, 24h, tubeless ready |
| Tyre casing | Vittoria Terreno T50, 700x40c, tubeless ready |
| Cranks / Crankset | SRAM Rival, 42T |
| Center | SRAM DUB BSA Road 68 Wide |
| Sorting | SRAM Rival AXS |
| Derailleur | SRAM Rival AXS XPLR |
| Cartridge | SRAM Rival XPLR XG-1351, 10-46, 13-speed |
| Chain | SRAM Rival |
| Brakes specification | SRAM Rival AXS hydraulic disc, SRAM Rival hydraulic disc, 160/160mm PaceLine centerlock rotors |
| Handlebars | Vision Trimax Aero Alloy |
| A wrap | Cannondale Bar Tape, 3.5mm |
| Stem | Cannondale C1 Conceal, Alloy, 31.8, -6° |
| Seat | Fizik Vento Argo X5, S-Alloy rails, 140mm |
| Seat post | Cannondale C1 Aero 27 Carbon, SmartSense compatible, 0mm offset (46cm), 15mm offset (51-61cm) |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
The SuperX 3 gravel bike utilises Cannondale's racing pedigree, turning every section of the trail into a proving ground. The carbon frame is lightweight and durable, combined with DT Swiss ERC LOG 45 carbon wheels and Vittoria Terreno tires, it aims to make short work of gravel and dirt. SRAM Rival AXS XLPR provides precise and consistent wireless shifting, and flat mount hydraulic brakes ensure stable control. Vittoria Terreno tires bite into paved terrain and keep you fast and focused from start to finish. The SuperX 3 turns every race into an opportunity to leave your mark.
Main advantages:
- The super-lightweight, low-drag SuperX carbon frameset comes with a lifetime warranty.
- Smooth and easy shifting and braking with the versatile SRAM Rival XPLR AXS wireless electronic gravel groupset
- DT Swiss ERC LOG 45 Carbon Wheels - Incredible performance at a good price
- Elegant Conceal stem with cable routing and lightweight, ergonomic Vision Trimax Aero Alloy handlebars.
- Fizik Vento Argo X5 Saddle - High-performance and comfortable off-road with an ergonomic cutout
- Vittoria Terreno T50 tubeless tyres in 700x40c offer excellent speed and the ability to tackle various types of surfaces.
Technology and equipment:
-
Rolling Fatties
It depends on the track, terrain and weather. The SuperX can handle tyres up to 48 mm wide on the rear wheel and 51 mm on the front wheel, with at least 4 mm of space on each side. Just in case. -
Delta Steerer
The Delta steerer is ideal for gravel racing. It allows clean integration of hoses and cables directly from the cockpit to the frame and makes the front of the bike cleaner for better aero efficiency when riding. -
OutFront Geometry
OutFront combines a slack head angle and a longer (more than usual), 55 mm offset fork. This increases stability and control over the bike in steep sections, while also allowing for nimble handling for last-minute direction changes. -
The Cover up
A discreet cover on the top tube of the SuperX hides mounts for a bag. They’re there when you need them and out of sight when you don’t. -
D-Lightful
The shape of the seat tube looks like the letter D. It improves aerodynamics and enhances comfort while riding. This will make you less tired and ready for the final sprint for first place.
Size chart
About brand CANNONDALE
An iconic American mountain and road bike manufacturer known for its innovative design and advanced technology.

























































































