Basic informations
| Category | Gravel bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | CANNONDALE |
| Catalog number | C1708GU10 |
Technical parameters
| Frame color | beige |
|---|---|
| Wheel size | 46, 51, 54, 56, 58, 61 |
| Wheel diameter | 700c |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Wear and tear | new |
| Model series | SuperX |
| Advanced state of rider | Racing, Sports |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x13 |
| Frame | SuperX Carbon, Proportional Response construction, internal cable routing, 12x142mm thru-axle, UDH BSA 68mm threaded BB, flat mount disc, integrated seatpost binder |
| Fork | SuperX Carbon, integrated crown race, 12x100mm thru-axle, flat mount disc, internal routing, 1-1/8" to 1-1/2" Delta steerer, 55mm offset |
| Front hub | DT Swiss 240, centerlock, straight pull - 12x100mm |
| Rear hub | DT Swiss 240, centerlock, straight pull - 12x142mm, Ratchet EXP 36 |
| Stringing | DT Swiss Aero Comp |
| Rims | DT Swiss GRC 1400, carbon, 24h, tubeless ready |
| Tyre casing | Vittoria Terreno T50, 700x40c, tubeless ready |
| Cranks / Crankset | SRAM Force AXS Wide Power Meter, 42T |
| Center | SRAM DUB BSA Road 68 Wide |
| Sorting | SRAM Force XPLR AXS |
| Derailleur | SRAM Force XPLR AXS |
| Cartridge | SRAM Force XPLR, XG-1371, 10-46, 13-speed |
| Chain | Shame Force |
| Brakes specification | SRAM Force AXS hydraulic disc, Centerline X 160/160mm centerlock rotors |
| Handlebars | Cannondale SystemBar R-One - low drag, full carbon integrated bar/stem, internal routing |
| A wrap | Cannondale Bar Tape, 3.5mm |
| Stem | Cannondale SystemBar R-One - low drag, full carbon integrated bar/stem, internal routing |
| Seat | Fizik Vento Argo X3, Kium rails, 140mm |
| Seat post | Cannondale C1 Aero 27 Carbon, SmartSense compatible, 0mm offset (46cm), 15mm offset (51-61cm) |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
Gravel Race Royal. SuperX 1 is made for those who crave podiums, not participation medals. Thanks to its lightweight carbon frame, improved aerodynamic efficiency, and DT Swiss GRC 1400 wheels, this bike will transform every watt of power into raw speed. SRAM Force XPLR with power meter ensures precise shifting and data to match your ambitions, while Vittoria Terreno 700x40c tyres grip on everything from dusty roads to muddy trails. Flat Mount disc brakes bring you back to earth when needed, and the SystemBar R1 carbon handlebars/stem are sleek and race-ready. SuperX 1 is relentless speed and precision, built to maintain the lead.
Main advantages:
- The super-lightweight, low-drag SuperX carbon frameset comes with a lifetime warranty.
- The latest gravel groupset from Sram - Force AXS XPLR, 13 speeds with Force hydraulic disc brakes. Precise, smooth and wireless shifting.
- 13 speeds with Force hydraulic disc brakes
- SRAM Force AXS XPLR cranks with integrated power meter
- DT Swiss GRC 1400 DICUT Carbon Wheels - Excellent Gravel Performance from a Renowned Wheel Manufacturer
- Cannondale SystemBar R-One - carbon stem and handlebar combo
- Vittoria Terreno T50 tubeless tyres in 700x40c offer excellent speed and the ability to tackle various types of surfaces.
Technology and equipment:
- Rolling Fatties
It depends on the track, terrain and weather. The SuperX can handle tyres up to 48 mm wide on the rear wheel and 51 mm on the front wheel, with at least 4 mm of space on each side. Just in case.
- Delta Steerer
The Delta steerer is ideal for gravel racing. It allows clean integration of hoses and cables directly from the cockpit to the frame and makes the front of the bike cleaner for better aero efficiency when riding.
- OutFront Geometry
OutFront combines a slack head angle and a longer (more than usual), 55 mm offset fork. This increases stability and control over the bike in steep sections, while also allowing for nimble handling for last-minute direction changes.
- The Cover up
A discreet cover on the top tube of the SuperX hides mounts for a bag. They’re there when you need them and out of sight when you don’t.
- D-Lightful
The shape of the seat tube looks like the letter D. It improves aerodynamics and enhances comfort while riding. This will make you less tired and ready for the final sprint for first place.
Size chart
About brand CANNONDALE
An iconic American mountain and road bike manufacturer known for its innovative design and advanced technology.

























































































