Basic informations
| Category | Sports road bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | CANNONDALE |
| Catalog number | C1122GU10 |
Technical parameters
| Frame color | white, beige |
|---|---|
| Wheel size | 44, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Wheel diameter | 700c |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Model series | SuperSix EVO |
| Advanced state of rider | Sports |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 2x12 |
| Weight | 7,9 kg |
| Frame | SuperSix EVO Carbon, Gen 5, integrated cable routing, 12x142 thru-axle, BSA 68mm threaded BB, flat mount disc, integrated seat binder, UDH |
| Fork | SuperSix EVO Carbon, Gen 5, integrated crown race, 12x100mm thru-axle, flat mount disc, internal routing, 1-1/8" to 1-1/4" Delta steerer, 55mm offset (44-54cm), 45mm offset (56-61cm) |
| Front hub | Vision, centerlock - 12x100mm |
| Rear hub | Vision, centerlock - 12x142mm |
| Stringing | 2:1 aero bladed direct pull |
| Rims | Vision SC45 i23, carbon, 23mm inner width, 45mm depth |
| Tyre casing | Schwalbe One TLR, 700x28c, tubeless ready |
| Cranks / Crankset | Shimano 105 7100, 50/34: 165mm (44-50cm), 170mm (52-56cm), 172.5 (58-61cm) |
| Chainring | 50/34 |
| Center | Shimano BB-RS500, BSA 68 |
| Sorting | Shimano 105 Di2 R7170, wireless, 2x12-speed |
| Front derailleur | Shimano 105 Di2 R7170 |
| Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150, 12-speed |
| Cartridge | Shimano 105 R7100, 11-34, 12-speed |
| Chain | Shimano 105, 12-speed |
| Brakes specification | Shimano 105 Di2 R7170 hydraulic disc |
| Front brake | Shimano 105 R7170 hydraulic disc, 160mm CL700 rotors |
| Rear brake | Shimano 105 R7170 hydraulic disc, 160mm CL700 rotors |
| Handlebars | Vision Trimax Carbon Aero: 400mm (44-56), 420mm (58-61) |
| A wrap | Cannondale Bar Tape, 3.5mm |
| Stem | Cannondale C1 Conceal, Alloy, 31.8, -6°: 80mm (44cm), 90mm (48-52cm), 100mm (54-56cm), 110mm (58-61cm) |
| Seat | Fizik Vento Antares R7, 140mm |
| Seat post | Cannondale C1 Aero 40 Carbon V2, 0mm offset (44-54cm), 15mm offset (56-61cm) |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
Everywhere faster. The lightweight Gen 5 EVO carbon frame is equipped with Vision SC45 I23 carbon wheels. Thanks to Shimano 105 Di2 electronic shifting, Vision Trimax Carbon Aero carbon handlebars and Conceal stem.
From the carbon layup to the geometry, everything on the SuperSix EVO model is tuned and tested for every frame size. This means you get a bike that is best for you. Designed to work harmoniously with you and your height.
With a measured maximum tire width of 32 mm – with at least 4 mm of clearance on each side – the SuperSix EVO can comfortably reach the finish line while taking advantage of reduced rolling resistance and higher speed.
Cannondale's unique Delta Steerer system keeps your cockpit sleek and cables routed internally. The reduced frontal area brings aerodynamic advantages and a more elegant look.
Integration continues with the new cockpit system. Thanks to its low profile and low weight, your head unit fits comfortably and securely into an aluminum mount designed to accommodate Garmin, Wahoo, and Hammerhead devices.
Main advantages and parameters:
- Lightweight Gen 5 SuperSix EVO carbon frame with low drag – the ideal combination of speed, handling, and comfort
- Vision SC45 carbon wheels – 45mm depth, exceptional performance
- Shimano 105 Di2 12-speed – High-performance electronic Shimano road bike groupset
- Vision Trimax carbon aero handlebars and Cannondale C1 Conceal stem – ergonomic cockpit with low drag and hidden cables
- Fizik Vento Antares R7 saddle – ergonomic comfort with a pressure-relief cutout
Size chart
About brand CANNONDALE
An iconic American mountain and road bike manufacturer known for its innovative design and advanced technology.

























































































