Basic informations
| Category | Trekking and cross bicycles |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | CANNONDALE |
| Catalog number | C31303M20 |
Technical parameters
| Wheel size | S, M, L, XL, XXL |
|---|---|
| Wheel diameter | 700c |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Wear and tear | new |
| Model series | Quick |
| Advanced state of rider | Recreational |
| Frame material | aluminum |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 2x9 |
| Frame | SmartForm C3 Alloy, SAVE, tapered head tube, Straightshot hidden cable routing, flat mount disc, rack/fender mounts, 360° reflectivity |
| Fork | Full carbon, 12x100mm thru-axle, 1-1/4" to 1-1/8" tapered steerer, flat mount disc, fender mounts, 360° reflectivity |
| Front hub | Formula CRX-512, 12x100mm |
| Rear hub | Formula DC-1422, QR |
| Stringing | Stainless Steel, 14g |
| Rims | Cannondale Disc, double wall w/eyelet, 32h |
| Cranks / Crankset | Shimano U4010-2, 46/30 |
| Chainring | 46/30 |
| Center | Cartridge, square taper |
| Sorting | Shimano Cues, 9-speed |
| Front derailleur | Shimano Cues, 31.8 clamp |
| Derailleur | Shimano Cues, Shadow SGS |
| Cartridge | Shimano LG 300, 11-36, 9-speed |
| Chain | Shimano LG500, 9-speed |
| Front brake | Tektro HD-R280 hydraulic disc, 160mm rotors |
| Rear brake | Tektro HD-R280 hydraulic disc, 140mm rotors |
| Handlebars | 6061 Alloy Double-butted, 25mm rise, 8° sweep, 6° rise, 640mm |
| Flu | Cannondale Ergo Fitness Dual Density, Lock-on |
| Stem | Cannondale 3 with Intellimount, alloy, 31.8mm clamp |
| Seat | Cannondale Fitness Ergo Double Density |
| Seat post | 6061 Alloy, 27.2 x 350mm |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
Quality trekking bike built on SmartForm aluminium alloy frame. Rigid carbon front fork, Tektro HD-R280 hydraulic disc brakes, and Shimano Cues groupset with 2x9 gears.
Main advantages:
- SmartForm C3 light alloy frame
- Carbon fork with reflective elements
- 2x9-speed Shimano Cues shifting
- Tektro HD-R280 hydraulic disc brakes
KEY ELEMENTS
Versatile
A bike for everything. Plenty of reflective elements and mounts for racks and fenders make the Quick the ideal bike for city riding, while also being sporty enough for more demanding rides to keep you healthy and fit.
Comfortable and Capable
Comfort is standard thanks to SAVE micro-suspension that absorbs bumps, and an upright riding position for better visibility and comfort that is also forward enough for efficient speed.
First-Class Performance
First and foremost, the Quick is fast. This bike is light, agile, and comfortable, with fast tires, confident handling, and gearing that's ideal for city riding.
Size chart
About brand CANNONDALE
An iconic American mountain and road bike manufacturer known for its innovative design and advanced technology.

























































































