Basic informations
| Category | Full suspension e-bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | CANNONDALE |
| Catalog number | C6504GU10 |
Technical parameters
| Frame color | black |
|---|---|
| Wheel size | S, M, L, XL |
| Wheel diameter | 29 |
| Construction | Full suspension |
| Season | 2026 |
| Model series | Moterra |
| Advanced state of rider | Sports |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x11 |
| Frame | Moterra Carbon, 29" wheels, 150mm travel, Proportional Response Tuned Suspension, removable downtube battery, alloy skid plate, 55mm chainline, internal cable routing, 148x12mm thruaxle, UDH, 200mm native post mount brake, 1.5” – 1.8” tapered headtube, 40mm two-bolt kickstand compatible |
| Fork | RockShox ZEB Select, 160mm, Charger RC, DebonAir+, 15x110mm Maxle, 44mm offset |
| Shock absorber | RockShox Deluxe Select+, DebonAir+, 2-Pos mode adjust, adjustable rebound, 230x62.5mm |
| Front hub | Shimano TC500, 15x110mm thru-axle, centerlock |
| Rear hub | Shimano TC500, 12x148mm thru-axle, centerlock |
| Stringing | DT Swiss Champion 2.0 |
| Rims | WTB ST i30 Tough TCS, 30mm inner width, 32h, tubeless ready |
| Front tyre casing | Continental Kryptotal-F, 29x2.4", Enduro Soft Black Foldable |
| Back tyre casing | Continental Kryptotal-R, 29x2.4", Enduro Soft Black Foldable |
| Cranks / Crankset | FSA Bosch E-bike w/ 55mm chainline, 160mm, 34T |
| Chainring | 34T |
| Sorting | Shimano Deore Di2 M6250, wireless, 11-speed |
| Derailleur | Shimano Deore Di2 M6260, 11-speed, (E-System powered) |
| Cartridge | Shimano CUES LG700, LinkGlide, 11-50, 11-speed |
| Chain | Shimano LG500, LinkGlide, 11-speed |
| Brakes specification | Magura Louise Elite hydraulic disc |
| Front brake | Magura Louise Elite 4-piston hydraulic disc, 203mm MDR-S rotors, 2.0mm |
| Rear brake | Magura Louise Elite 4-piston hydraulic disc, 203mm MDR-S rotors, 2.0mm |
| Handlebars | Cannondale 3 riser, 6061 Alloy, 25mm rise, 8° sweep, 4° rise, 800mm |
| Flu | Cannondale TaperRidge |
| Stem | Cannondale Trail HeadsUp w/ integrated display mount, 3D Forged 6061 Alloy, 1-1/8", 45mm, 0° |
| Seat | Fizik Terra Aidon X5, 145mm, Wingflex, S-Alloy Mobius rail |
| Seat post | Cannondale DownLow Dropper, internal routing, 34.9, 150mm (S), 170mm (M), 200mm (L), 230mm (XL) |
| Engine storage | central drive |
| Engine | Bosch Performance Line CX |
| Engine control | Top Tube System Controller w/ Bosch Kiox 300 & Mini Remote |
| Battery | Bosch PowerTube, 800Wh |
| Battery capacity (Wh) | 800 |
| Charger | BOSCH 4A |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
The Moterra is equipped with massive power, range, and silky smooth suspension, and handles rough terrain like a luxury off-road vehicle. Built for faster riding.
A masterclass in capability. The Moterra 2 features a new, lightweight, full-carbon frame with 150mm of travel and a high-performance 160mm RockShox Zeb Select fork for precise handling. The Shimano Deore/CUES drivetrain and Magura Louise Elite brakes, combined with the most powerful Bosch CX motor and 800Wh battery, will extend every ride beyond expectations. Agile, composed and always ready to push the boundaries of exploration.
Endless sprints, uphill victories and a permanent smile on all types of trails, from gentle to rugged.
Main advantages and parameters:
- Lightweight carbon fibre frame - size-specific proportional response suspension tuned specifically for an air shock and 29" wheels
- The most powerful Bosch system – Performance CX motor and 800Wh battery. Incredibly natural performance and enormous range
- Smooth and robust RockShox suspension – 160mm ZEB Select 38 fork and Deluxe Select+ air shock
- Lightweight and durable WTB ST i30 Tough rims, 30mm inner width, with Shimano hubs and Continental Kryptotal tyres
- Flawless shifting from the top-of-the-line Shimano Deore/CUES LinkGlide drivetrain
- Powerful, controllable stopping with 4-piston Magura Louise Elite calipers and 203mm rotors
Size chart
About brand CANNONDALE
An iconic American mountain and road bike manufacturer known for its innovative design and advanced technology.

























































































