DANIEL SUŠKA - SPACE BIKE

21/10/21 ČTVRTEK / VINDYŠOVA TOVÁRNA / 33. NAROZENINY SBCR
VÝSTAVA AUTORSKÉHO PROJEKTU EXKLUZIVNĚ PRO SKI A BIKE CENTRUM RADOTÍN OD DANIELA SUŠKY

Daniel Suška je český umělec a sochař. U příležitosti 33. narozenin Ski a Bike Centrum Radotín tak představí jeden z prvních kousků celé cyklo-série. Stará silnička Globe, kterou do projektu vložila Kateřina Princová, jedna ze spolumajitelek a taky mladší dcera zakladatele SBCR Jaromíra Průchy, se v rukou Daniela Sušky proměnila během léta v ateliéru BUBEC v umělecký kousek. Kateřina má slabost nejen pro lyžování a cyklistiku, ale i létání a vesmír. Obrozená fixka se tak oblékla do vesmírného hávu.

"Zkušenost je příliš jednoduchá, než aby se dala plně vystihnout jedním pohledem"
- Daniel Suška -

 

Technika
Technika swirl-paint / hydrografika je technikou, kterou jsem aplikoval na trio: kolo, plastika a koláž. Technika swirl-paint původně pochází ze starého Turecka a byla součástí knižního řemesla. Od 90. let 20. století se hydrografické aplikace využívaly v americké armádě za účelem kamufláže, nebo později v automobilovém průmyslu na palubní desky aut. V současné době ji můžeme používat téměř na cokoliv. Já jsem ji aplikoval na projekt "Space Bike" pro Kateřinu Princovou a díky tomuto projektu jsem vzdal dík této technice a vyslal ji do vesmíru.

Daniel Suška
Daniel Suška je současný český grafik, designer, malíř , sochař a výtvarný konzultant. Rozhodně nezapře své kořeny zapuštěné jednak v české graffiti scéně, street artu, ale ani biologické kořeny svého rodinného výtvarného prostředí. Tvorba Daniela je fascinovaná pralesy, džunglí, exotikou, divokou hrou, jakousi živočišnou energií, kterou ze vší své sily dokáže více, či méně krotit do podoby elegantního estetického výsledku. Střemhlav se vrhá do svých výtvarných dobrodružství, do světa nekonečných možností kombinací technik, barev, materiálů,  jakoby chtěl najít barvu a tvar pravdy tohoto světa. Koncentrace na detail je pro něj velmi důležitá a výchozí ve vztahu k celku a ve vztahu ke konkrétnímu prostoru, stejně jako světlo a stín, hmota a prázdnota, s kterými intenzivně pracuje. Typická je pro něj výrazná barevnost, mísení komplikovaných technik, ostrost hran, průniky abstraktních tvarů, čar a ploch bez kompromisů. Zdá se, že svět Daniela je ostře řezaný,  přesto nám nabízí mnohost řešení právě v svých četných technikách a v mnohosti své pestré vorby.

Jak to vzniklo
Od dětství nás 3 kluky táta brával do malého obchůdku na kraji Radotína. Jezdívali jsme si tam půjčovat lyže na hory, posléze kupovat kola a lyže a brousit hrany.
Nedávno mě mladší brácha vytáhl do Skibi Radotín, aby mi ukázal kam se přesunul malý obchůdek. Tak jsme vyrazili. Byl jsem doslova ohromen "zdánlivě" jednoduchou koncepcí plnou sportu ve veleprostoru. Ten prostor ve mně okamžitě vyvolal asociaci našeho obřího ateliéru Bubec v Řeporyjích. A protože můj táta je sochařem velkých objektů, musel jsem majitele SBCR okamžitě kontaktovat. Vznikly z toho vzájemné návštěvy, nevyhnutelné sympatie a logická spolupráce. Tak jsme postavili na nádvoří Rozhlednu a dali jsme společně vzniknout projektu Space Bike, který je tu pro Vás a kdybyste chtěli, můžeme Vám udělat i Váš Bike.:-)

 

Během narozeninové akce si budete moci "Space Bike" od Daniela Sušky prohlédnout ve Vindyšově továrně na vlastní oči.

ČTVRTEK 21/10/21