Cyklisté, mějte pod čepicí!

Pod čepicí může mít jen ten, kdo má čepici. Cyklisté to vědí. Nebo přinejmenším tento fakt znovu objevují. Helma je nezbytnost, ale cyklistická čepice představuje cosi víc. Funkci, styl, tradici. Našli byste cyklističtější cyklistický doplněk?  

Zvedací štítek jako padací most

Cyklistická čepička se zvedacím štítkem patří k silničnímu cyklistovi stejně neodmyslitelně, jako kožené kalhoty s padacím mostem k obyvateli Bavorska. Oboje připomíná staré časy a má na sobě pevně našito slůvko tradice. Na rozdíl od bavorských lederhosen, které bývají k vidění jen na svátcích typu Oktoberfest, však přetrvalo užívání cyklistických čepiček až do dnešních dnů a dokonce poslední dobou nabývá na síle. Čepička totiž není jen designovým výstřelkem, ale přináší svému uživateli i přidanou hodnotu v podobě plnění několika praktických funkcí. Ti, kteří mají pod čepicí, vědí.

Sůl v očích

Nepsaná pravidla ortodoxních silničářů, která staví užívání klasické cyklistické čepičky jako povinnost, možná mohou být některým cyklistům solí v očích, ovšem tato sůl určitě nebude pálit tolik, jako pot, stékající za jízdy z čela.

A tak je možná lepší ustoupit a pořídit si cyklistickou čepičku s uvnitř našitým savým proužkem, který nepustí na obličej a k očím ani kapku potu.

Horká hlava

Určitě uznáte, že je lepší zachovat si hlavu a nepouštět se do zbytečných hádek o tom, že si přece můžete na kolo nosit, co chcete. Ovšem v obzvlášť horkých dnech, kdy slunce nesnesitelně pálí skrz otvory v helmě, si chladnou hlavu lépe zachováte s čepičkou pod helmou. Ta totiž nepustí k pokožce přímé slunce a zafunguje jako tepelný izolant.

To samé platí v opačném gradu, tedy pokud je příliš chladno a skrz helmu nepříjemně fouká studený vítr, čepička udrží hlavu aspoň trochu v teple. Případně ochrání před slabým deštěm.

Se štítkem nebo na štítě

Ano, vozíte sluneční brýle. Ale když je slunce nízko, ať už jste ranní ptáče nebo jezdíte až do večera, hodí se nepustit si ostré paprsky vůbec k očím. Když jedete přímo proti slunci, je viditelnost bez štítku určitě horší, a právě tohle může tvořit rozdíl mezi tím, že se ze své vyjížďky vrátíte se štítkem, nebo na štítě. Nebo tím rozdílem mohou být reflexní prvky na cyklistické čepičce, tedy na nejvyšším místě cyklisty, které je většinou vidět nejdříve.

Ve velkém stylu

Styl zmiňujeme až na posledním místě. Možná neprávem. Proč nedělat věci ve velkém stylu? Nebo chcete-li v minimalistickém stylu. Být nenápadný je nakonec také svým způsobem styl. Stačí si vybrat tu správnou cyklistickou čepičku. Výrobci dnes znovu nabízejí desítky, ba stovky designů cyklistických čepic a dobře vědí proč. Mají pod čepicí. A vy?

Články

13.04.2017

Jak vybrat cyklistickou čepici

Cyklistická čepice je jen zdánlivě nedůležitým designovým doplňkem ortodoxních silničářů. Ve skutečnosti jde o velmi…

07.04.2016

Cyklo oblečení De Marchi – klasika i high-tech provedení

Pro skutečné milovníky cyklistiky i pro jezdce, kteří vyžadují nekompromisní výkon a pohodlí i od svého vybavení, nyní…