Výměna stráží - Zcela nový Scalpel HT střídá F-Si

Cannondale po necelých 4. letech obměňuje svůj závodní hardtail F-Si a na jeho místo přichází zcela nový Scalpel HT. Hned úvodem můžeme prozradit, že Cannondale to vzal s novinkou skutečně od podlahy. Nový Scalpel HT nemá kromě pevné zadní stavby a vidlice Lefty Ocho se svým předchůdcem F-Si mnoho společného. Jde o zbrusu nové kolo.

Vychutnejte si nový Scalpel HT v kontextu radotínských scenérií.

Cannondale Scalpel HT / Černolické skály, Velká Amerika a okolí Radotína
 

V tomto článku se zaměříme:

"Nový název a zcela nové pojetí rámu hardtailu"

"Trailové prvky a karbonové provedení"

"Lefty Ocho nesmí chybět"

"Milé detaily a praktická řešení"

"Modelové řady a hierarchie"

"Cannondale Scalpel HT skladem u nás v Radotíně"

Nový název a zcela nové pojetí rámu hardtailu

Cannondale vyřazením modelu F-Si zcela sjednotil modelovou řadu Scalpel, kde teď najdeme all-mountain verzi Scalpel SE, celoodpružené XCečko Scalpel a nyní i zcela nový hardtail Scalpel HT.

Na první pohled si můžeme povšimnout, že geometrie se nápadně podobá trailově laděnému modelu Trail SL. Cannondale tak nakombinoval zajímavý mix, který díky trailovým prvkům v geometrii, lehkému karbonovému rámu a ikonické vidlici Lefty Ocho, vytvořil lehce ovladatelný, stabilní a rychlý XC speciál Scalpel HT.

Trailové prvky a karbonové provedení

Stejně jako u celé modelové řady Scalpel, najdeme i zde výhradně karbonové provedení rámu a to jak v základu, tak ve vrcholné verzi Hi-MOD. Zásadní změny se děly zejména v oblasti zadní stavby. Hlavním prvkem jsou podsazené horní vzpěry, spolu s výrazným zploštěním dolních vzpěr, což zaručuje rychlejší reakci, vyšší stabilitu a komfort. Řešení zploštělých zadním vzpěr můžeme vidět také u celoodpružené verze Scalpelu, respektive Scalpelu SE.

Změny se samozřejmě týkají také přední části. Nemůžeme si nevšimnout výrazného slopingu a také velice podkopnuté vidlici, která nyní svírá úhel 66.5 stupňů (ve variantě se 110 mm zdvihem). Tato hodnota je v sekci závodních hardtailu jedinečná a potvrzuje fakt, že nový Scalpel HT není jen o prudkých výjezdech, ale také o zábavných sjezdech a náročných technických pasážích.

Lefty Ocho nesmí chybět

Legendární a jedinečná vidlice Lefty Ocho je kapitola sama pro sebe a ani u Scalpelu HT nesmí chybět. Lefty Ocho využívá jak vrcholná verze Hi-Mode, tak nižší Carbon 2. U verze Carbon 3 a 4 poté najdeme klasickou odpruženou vidlici. Samotný zdvih vidlice se u jednotlivých modelových verzi liší. Závodní verze Scalpel HT Hi-Mod disponuje vidlicí Lefty Ocho o zdvihu 110mm. Naopak nižší verze jsou osazené vidlicí o zdvihu 100mm. Jednonohá vidlice Lefty nabízí velice nízkou hmotnost, extrémní citlivost a vysokou tuhost, což ocení každý cross-country jezdec.

Milé detaily a praktická řešení

U těchto zásadních změn v geometrii to však nekončí. Na Scalpelu HT najdeme další milé detaily, které potěší jak zaryté gramaře, tak mechaniky nebo jezdce, kteří mají rádi jednoduchá a praktická řešení. Jako první za zmínku stojí možnost volby vedení kabeláže rámem. Buď můžete pomocí speciálních zarážek vést lanko rámem volně a ušetřit tak pár gramů, nebo vedete lanko kompletně bowdenem a prodloužíte tak dobu životnosti celé kabeláže.

Dalším praktickým detailem je klasická sedlová objímka, která nahradila integrovanou objímku v rámu. Funkčnost je samozřejmě stejná, avšak její případná výměna je snazší a rychlejší. Poslední prvek, který stojí za zmínku je kokpit. Cannondale zvolil řešení bez tzv. komba a vybavil tak Scalpel HT klasickým představcem a řidítky Cannondale/HollowGram.

Modelové řady a hierarchie

Cannondale nabízí Scalpel HT ve čtyřech variantách, které uspokojí jak cross-country závodníky, tak sportovně laděné jezdce, kteří si občas zazávodí na víkendové vyjížďce nebo místním závodě. Obecně můžeme říct, že všechny varianty jsou postaveny na kvalitních a spolehlivých sadách Shimano 1x12. Kokpit a ostatní komponenty jsou z velké míry domácí provenience Cannondale. Samotné osazení modelů je velice kvalitní a potěší fakt, že i nižší modely jsou vybaveny komponenty ze sad Shimano XT, či vidlicí RockShox řady SID. Co se týče nejvyšších dvou variant, najdeme zde zmiňovanou vidlici Lefty Ocho. Vrcholná verze Hi-Mod je poté postavená na lehčím rámu, který váží skvělých 895 g, přehazovačkou XTR a lehkými karbonovými koly HollowGram 25 Superlight.

MODELOVÉ OSAZENÍ HI-MOD
/ Hi-MOD karbonový rám
/ Lefty Ocho Carbon 110mm 
/ HollowGram karbonové ráfky
/ Shimano XTR/XT 12-speed 
/ barva: Carbon nebo White
/ kola: 29x2.25 

MODELOVÉ OSAZENÍ CARBON 2
​/ karbonový rám
/ Lefty Ocho Carbon 100mm 
/ Shimano XT 12-speed 
/ barva: Carbon nebo Purple Haze
/ kola: 29x2.25 

MODELOVÉ OSAZENÍ CARBON 3
​/ karbonový rám
/ RockShox SID SL Select 100mm
/ Shimano XT/SLX 12-speed
/ barva: Black Pearl nebo Highlighter
/ kola: 29x2.25 

MODELOVÉ OSAZENÍ CARBON 4
​/ karbonový rám
/ RockShox SID SL 100mm
/ Shimano XT/Deore 12-speed
/ barva: Black Pearl nebo Acid Red
/ kola: 29x2.25 

Nabídka vybraných modelu Cannondale Scalpel HT

Fotogalerie Cannondale Scalpel HT

Články

11.03.2021

Cannondale Scalpel 2021 SE LTD Ocho 120 - Beroun

Druhá série fotografií přímo od nás ze SBCR. Právě představený model Scalpel 2021 SE LDT s vidlicí Lefty Ocho 120 ze zimního…

31.08.2020

Kola od nás - Cannondale Scalpel Hi-Mod Ultimate 2021

Tohle je ultimátní závodní XC kolo, Scalpel Hi-mod Ultimate. Průlomové odpružení, agresivní geometrie a nízká hmotnost vám…

10.03.2021

Trailová vidlice Lefty Ocho 120

Legendární vidlice Lefty slaví bezmála 15 let od jejich představení značkou Cannondale. Doposud byly vidlice Lefty doménou…

21.05.2020

Nový Cannondale Scalpel 2021 - Představení modelu

Cannondale právě teď odhalil svého zástupce v segmentu XC, nový Scalpel 2021. Ve svých promo materiálech hovoří o “new…